Sodelovanje s prvimi posredovalci

Prvi posredovalci so največkrat vsi prebivalci, ki naletijo na nenadni srčni zastoj ali drugo nujno stanje, ki ogroža življenje in pri katerem je nujno potrebno nemudoma ukrepati. V naši občini so prvi posredovalci opravili izobraževanje za zgoraj našteta znanja in pomagajo poškodovancu oziroma obolelemu, ko jih po klicu na 112 aktivirajo do prihoda reševalcev, saj so nekateri kraji precej oddaljeni od reševalne postaje.

V soboto, 6. 5., se je v Kuteževem odvijal preizkus pripravljenosti v organizaciji OZ RKS Ilirska Bistrica in ZD Ilirska Bistrica, na katerem so aktivno sodelovali tudi naši člani krožka Prve pomoči in Rdečega križa. V prvem delu so odigrali poškodovance in udeležence nesreč z zmečkaninami, infarktom, zadušitvijo in odprtim zlomom noge. V drugem delu so vsem udeleženim v sodelovanju z učenci OŠ Podgora Kuteževo, gasilci in medicinskim osebjem našega zdravstvenega doma (le-ti so zamenjali vloge in odigrali poškodovance) demonstrirali reševanje po eksploziji v šolski kotlovnici. Oskrbeli so oparine rok, zlome stegnenice in zapestja, srčni infarkt in globoke ureznine. Izkazali so pogum in dobro praktično znanje, ki ga lahko prenesejo v resnično življenje.

Darinka Gržina, mentorica

Morda vam bo všeč tudi...

Dostopnost