Fotografski natečaj

Dragi učenci,

pred nami je na videz enostavna v resnici pa precej zahtevna naloga. Ker želim, da se kljub zahtevnosti tudi zabavamo, vam bi rada dala nekaj napotkov.

V letošnjem prazničnem letu naše šole želimo tudi skozi fotografijo povedati zgodbo, ki opiše našo šolo, njen utrip, njeno bistvo, njen karakter, posebnosti …

Verjetno ste že slišali za rek, da dobra fotografija pove več kot cel roman. Poglejmo si nekaj nasvetov izkušenih fotografov:

– fotografija NIKOLI ne sme biti »nastavljena«, saj take »fotke« enostavno ne delujejo v redu. Celo vrhunski igralci se pred objektivom obnašajo drugače, če so nastavljeni, se to pozna na fotografiji, žal, v negativnem smislu. Torej – izogibajte se nastavljenih fotografij!

– bodite spoštljivi do tistih, ki jih fotografirate, saj so nekatere situacije del naše intime, ki se je v javnosti ne deli. Tukaj upoštevajte rek »NE POČNI DRUGIM TEGA, KAR NOČEŠ, DA ONI POČNO TEBI!«

– skušajte ujeti sproščene trenutke, tiste, ta prave – npr. ko ste zjutraj zaspani in se vlečete v razred, ko dirjate po hodniku, ko se učiteljica jezi na koga, ko se zmrdujete ob hrani, ko zavijate z očmi, če je preveč domače naloge, ko se začudite ob zanimivem poskusu pri kemiji, ko zdivjate proti domu …

– pazite na kompozicijo (postavitev): pogosta napaka je rezanje nog, zato če osebo fotografirate celo, naj bo v sredini fotografije trebuh in ne glava. Ne »fotkajte« od daleč, oseba ali predmet mora zajemati vsaj ¾ »fotke«. Tehnično nedovršene (motne, zamaknjene) »fotke« zavrzite, tudi če se vam zdijo zanimive …

– tudi digitalni fotoaparat ali telefon  potrebuje svetlobo, da bi nastala dobra fotografija.

– ne pretiravajte z obrezovanjem fotografij, saj v tem primeru postanejo zrnate in niso več dobre.

RAZPORED ČASA FOTOGRAFIRANJA

6.A13.–17. DECEMBER
6.B6.–10. DECEMBER
7.A29.11.–3. DECEMBER
7.B22.–26. NOVEMBER
8.A15.–19. NOVEMBER
8.B8.–12. NOVEMBER
9.A2.–5. NOVEMBER
9.B18.–22. OKTOBER

Upoštevajte zgornje nasvete in uživajte pri sledenju utripa naše šole …

Dober pogled vam želim,

mentorica Nadja Baša

Morda vam bo všeč tudi...

Dostopnost